HCM Baia Mare a debutat la turneul de la Olomouc, cu o victorie

Aa Nechita, golgetera in meciul de la Olomouc

Ultimul turneu de pregătire înainte de meciurile oficiale din luna septembrie, pentru vicecampioanele de la HCM Baia Mare. Elevele lui Costică Buceschi şi Magda Kovacs joacă, în acest final de săptămână în Cehia, la Olomouc, unde mai participă echipele: HK Slovan Duslo Sala (vicecampioana Slovaciei), ZV Mc Donald’s Wiener Neustadt (locul 3 în Austria) şi DHK Zora Olomouc (locul 5 în Cehia).

HCM Baia Mare a debutat cu victorie la acest turne internaţional, handbalistele lui Buceschi reuşind să se impună într-o manieră categorică, cu scorul de 42-24 (23-11), cu echipa locală DHK Zora Olomouc. Echipa băimăreană a rupt echilibrul jocului după primele 10 minute (4-4), când a înscis 6 goluri consecutiv. Până la pauză diferenţa a crescut considerabil şi s-a conturat deja echipa învingătoare.

[stextbox id=”custom” caption=”Lotul echipei HCM Baia Mare”]* HCM Baia Mare: Cetăţeanu (1 gol şi 4 intervenţii bune), Ungureanu (8 intervenţii) – Nechita (8 goluri), Tănasie (7), Marin (5), Geiger (4), Maior Paşca (4), Rudics (3), Pîrvuţ (3), Chirilă (2), Tomescu (1), Tătar (1), Buceschi (1), Bondar (1), Puiu (1), şi Oltean.[/stextbox]

Federaţia Europeană de Handbal a confirmat, în această săptămână, echipelor participante în Grupa 3 la turneul de calificare  din Liga Campionilor, orele de desfăşurare ale meciurilor din 14 şi 15 septembrie.

[stextbox id=”custom” caption=”Programul turneului de calificare din Champions League”]* Sâmbătă, 14 septembrie:
Ora 11:00 HCM Baia Mare – Viborg
Ora 14:00 Holstebro – Dalfsen / Muratpaşa