Haţegan, pus la zid de presa internaţională

Haţegan a intrat în gura presei internaţionale / Foto: Dan Bodea

Ovidiu Haţegan a intrat în colimatorul presei internaţionale după prestaţia din meciul Real Sociedad – Şahtior Doneţk, încheiat cu victoria ucrainenilor, scor 2-0.

Cotidianul AS i-a reproşat centralului român că nu a acordat un penalty gazdelor în minutul 41, la scorul de 0-0.  Atunci, un fundaş al echipei ucrainene l-a faultat în marginea careului pe Xabi Prieto. Haţegan a oprit jocul şi a dictat lovitură liberă pentru Real Sociedad. AS menţionează că reluările au arătat că faultul s-a produs chiar pe linia careului de 16 metri şi astfel Haţegan ar fi trebuit să dicteze penalty în favoarea formaţiei basce.

Lovitura liberă a rămas fără rezultat pe tabelă, iar în repriza secundă Alex Teixeira a adus victoria campioanei Ucrainei, prin golurile înscrise în minutele 65 şi 87.

În celălalt joc al grupei A, Manchester United (Anglia) a învins Bayer Leverkusen (Germania), scor 4-2.