Handbal / Potaissa Turda e lider în Liga Naţională

Echipa de handbal Potaissa Turda este noul lider în clasamentul Ligii Naţionale, după victoria, scor 26-24, cu Universitatea Suceava

Handbaliştii de la Potaissa Turda continuă să facă minuni în Liga Naţională. Echipa antrenată de Horaţiu Gal s-a impus în delasare, scor 26-24, în meciul cu CS Universitar Suceava şi au preluat şefia în clasament, cu 38 de puncte, însă, HCM Constanţa are un meci mai puţin disputat.

La Suceava clujenii au făcut o primă repriză perfectă, pe care au terminat-o în avantaj, scor 15-9. S-au relaxat prematur în actul secund şi gazdele au echilibrat partida reuşind să se apropie ameninţător pe tabela de marcaj. Potaissa a gestionat bine finalul de meci şi au obţinut al 12-lea succes cu care rămân în cursa pentru o performanţă istorică, titlul naţional.

Într-o altă partida din cadrul etapei a XIV-a Minaur Baia Mare a condus la pauză cu  14-10, pe Pandurii Târgu Jiu, dar a fost învinsă la final cu scorul de 24-22.