Handbal / Neagu, depăşită de Amorim în topul mondial

Cristina Neagu a terminat a doua în topul mondial al jucătoarelor de handbal din lume

Interul echipei naţionale a României şi a vicecampioanei Europei, Buducnos Podgorica, Cristina Neagu, a pierdut titlul de cea mai bună jucătoare de handbal a lumii, pe 2014, în faţa braziliencei Eduarda Amorim. Brazilianca este campioană mondială alături de naţionala ţării sale şi a obţinut 35, 2% dintre voturile exprimate online, de către fani, dar şi în scris de către selecţionerii echipelor naţionale care îşi desfăşoară actvitatea sub umbrela Federaţiei Internaţionale de Handbal.

Cristina Neagu a întrunit 25, 8% din voturi, iar pe treapta a treia a podiumului s-a clasat norvegianca Heidi Loke, cu 16, 8 la sută. Interul din România a fost declarată şi cea mai bună handbalistă a lumii în 2010, iar în sezonul precedent, Cristina Neagu a jucat finala Ligii Campionilor cu Buducnost, în luna mai, iar la turneul final al Campionatului European găzduit de Ungaria şi Croaţia a fost principala marcatoare a României cu 49 de goluri.