HANDBAL/ Minaur a rezistat doar o repriză pe litoral

O singură repriză, atât au rezistat băimărenii de la HCM Minaur Baia Mare în meciul disputat în această seară pe litoral, acolo unde elevii lui Gheorghe Covaciu au dat piept cu campionii en-titre de la HCM Constanţa.

Băimărenii au jucat bine în prima jumătate a partidei, reuşind chiar să conducă în mai multe rânduri (1-3 în minutul 5, respectiv 4-6 în minutul 10). Din nefericire, pe final de repriză, gazdele au profitat de câteva mici erori ale minauriştilor şi au intrat la vestiare cu un avantaj de 4 goluri, scorul la pauză fiind 20-16 în favoarea constănţenilor.

Repriza secundă a început cu o serie de clinciuri, eliminări şi scandaluri, încheiate cu eliminarea lui Mihai Bogdan, care a văzut cartonaşul roşu în minutul 9. Echilibrul s-a rupt, iar constănţenii s-au distanţat cu fiecare atac, consfinţind soarta partidei. Meciul s-a încheiat cu victoria clară a campionilor en-titre, care s-au impus cu 35-23.

Din păcate, şi la acest meci s-a simţit clar lipsa unui inter dreapta de valoare, dar şi a unui pivot cu experienţă, Bogdan Mihai fiind depăşit în multe cazuri atât în ofensivă cât şi pe faza de apărare. Pe pivot, nici Baican şi nici Crăciun nu au reuşit să facă faţă cu brio defensivei agresive a constănţenilor.

[stextbox id=”custom” caption=”Casetă tehnică:”]Evoluţia scorului:
* Prima repriză: ‘2 (0-1), ‘5 (1-3), ’10 (4-6), ’15 (9-7), ’21 (12-15), ’25 (16-15), ’30 (20-16)
PAUZĂ: 20-16
* Repriza secundă: ’33 (20-17), ’36 (21-17), ’40 (25-18), ’45 (27-18), ’50 (30-18), ’60 (35-23)
FINAL: 35-23
* HCM Minaur Baia Mare: Irimuş (12 intervenţii), Viman (4), Leordean, Grasu (6 goluri), Popescu (1), Baican (3), Fotache (2), Crăciun (1), Mihai, Olah (1), Orban (1), Bondar (4), Bera (4), Buşecan[/stextbox]