Handbal/ Galop de sănătate pentru handbaliştii sătmăreni în faţa celor de la CSS Sighişoara

Handbaliştii de la CSM au un start excelent în noua ediţie de campionat

Handbalişţtii de la CSM au un start excelent de campionat, unde au bifat două victorii consecutive. Dacă în prima etapă elevii lui Nicolae Istrate au câştigat la Baia Mare (n.r Extrem Baia Mare – CSM Satu Mare 31-33) în cea de a doua au dispus la scor de CSS Sigişoara, scor 44-31.

Un adevărat galop de sănătate pentru sătmăreni care şi-au dominat adversarii la toate capitolele.

Meciul de duminică a fost echilibrat doar în primele minute când gazdele au și avut avantaj pe tabelă, 7-6 (minutul 12). Dar apoi handbaliștii de la CSM Satu Mare au preluat inițativa și și-au mărit constant avantajul pe tabela de marcaj până ce au câștigat la o diferență de 13 goluri.

Au marcat pentru CSM: Ioan Morar – 11 goluri, Cristi Jurj – 10, Florin Mateș – 7, Klaus Ungar – 6, Andrei Pop – 3, Chira Cosmin – 3(2 din 7m), Sergiu Varga – 2, Mircea Santeiu – 1, Laurențiu Tătăran – 1. Au mai jucat Pogyină (2 intervenții), Raul Pop, Cătălin Tătar și Ioan Mureșan.

În etapa următoare, programată joi 3 octombrie, CSM Satu Mare va juca pe teren propriu împoriva echipei HC Sibiu.