Handbal feminin / Victorie importantă pentru HC Zalău la sfârşit de sezon regulat

HC Zalău a obținut trei puncte importante în vederea ocuparea unui loc în play-off la finalul sezonului regulat. Foto / Magazin Sălăjean.ro

HC Zalău a obținut trei puncte importante în vederea ocuparea unui loc în play-off la finalul sezonului regulat. Echipa condusă de Gheorghe Tadici a câștigat cu 24-22 duelul cu CSM București și ajunge la 15 puncte, la fel ca și echipa din capitală, dar și ca ”U” Jolidon Cluj.

După zece minute în care s-a mers cap la cap, Zalăul a început să pună stăpânire pe joc. Formația din Sălaj a profitat de multele greșeli făcute de adversare pe faza ofensivă și s-a desprins în trei rânduri la trei goluri pe tabelă, 11-8, 12-9 și 15-12, ultimul scor fiind și cel de la pauză.

În partea a doua, CSM-ul a început mai bine și s-a apropiat la un gol în urma adversarei, 16-17 grație golului marcat de Shutska (minutul 38), dar o nouă perioadă slabă în jocul formației din capitală, în care a ratat inclusiv două aruncări de la șapte metri, prin Glibko, a făcut ca gazdele să se distanțeze la patru goluri (20-16). Finalul a fost însă unul încins, în care Carabulea a punctat pentru 21-20, dar Zalăul a gestionat bine momentele de final și s-a impus cu 24-22, obținând astfel al cincilea succes din acest sezon.

HC Zalău-CSM București 24-22 (15-12)

HC Zalău: Inculeț, Adina Mureșan, Andreea Mureșan (portari), Constantinescu 6 goluri (3 din 7m), Pera 5 (toate din 7m), Țurcaș 3, Bardac 3, Pintea 2, Bădiță 1, Ciobanu 1, Trif 1, Ciuciulete 1, Beșe 1, Șomoi

CSM București: Iordache, Șerban (portari), Glibko 8 goluri (4 din 7m), Niculae 4, Stoian 3, Pavăl 2, Shutska 1, Vărzaru 1, Chițulescu 1, Binescu 1, Carabulea 1, Doica, Predoi, Geană, Zaremba