Gimnastică / Performanță mondială pentru Iordache

Larisa Iordache a evoluat constant la toate cele patru aparate din finala de la individual compus şi a obţinut medalia de argint la Campionatele Mondiale de gimanstică

Larisa Iordache a castigat, vineri, medalia de argint la individual-compus, în cadrul Campionatelor Mondial de Gimnastica de la Nanning, din China. Medalia obţinută de Iordache este prima a delegaţiei Romaniei din 2007 încoace.

Liderul actualei generaţii a lotului naţional de gimnastică, Larisa Iordache a încheiat concursul de la individual compus cu un total de 59, 765 de puncte şi a terminat întrecerea pe treapta a doua a podiumului de premiere, după evoluţii constante la toate cele patru aparate, sărituri, paralele, bârnă şi sol.

Romanca a fost devansată în clasamentul final de americanca Simone Biles, pe treapta a treia a podiumului clasându-se tot o sportivă de peste ocean, Kyla Ross. Larisa Iordache va mai concura, duminică, la Campionatele Mondiale din China, în finalele de la sol şi bârnă.