Fotbal / Olimpia Cluj s-a calificat în 16-imile UEFA WCL

Cu trei victorii din tot atâtea meciuri disputate în Slovenia, Olimpia Cluj s-a calificat în 16-imile Champions League / Foto: Dan Bodea

Campioana României la fotbal feminin, Olimpia Cluj, s-a calificat în faza 16-imilor de finală ale UEFA Women’s Champions League. Clujencele au câștigat derby-ul grupei a 5-a de claificare, scor 2-0 cu gazdele turneului ZNK Pomurje. Lidia Havriștiuc a deschis scorul în minutul 13, iar Andreea Voicu a dublat avantajul ”Olimpicelor” în minutul 52, pe fondul unui joc foarte bun al elevelor lui Mirel Albon.

Astfel, Olimpia a terminat pe prima poziție a clasamentului în grupa de calificare și a făcut pasul spre elita fotbalului feminin european, obținând accederea între primele 32 de formații ale continentului. Joi, la Nyon, va avea loc tragerea la sorți a meciurilor din faza eliminatorie a Ligii Campionilor.