Finala Cupei României, ”U” Cluj – Steaua, LIVE TEXT (0-3) Final

După 50 de ani Universitatea Cluj va disputa o nouă finală a Cupei României / Foto: Dan Bodea

Min. 90: Alexandru Tudor a fluierat finalul partidei. Steaua a câştigat Cupa României, trecând cu scorul de 3-0 de Universitatea Cluj.

Min. 53: Gol Steaua! Adi Popa duce scorul la 3-0 şi realizează dubla în faţa Universităţii Cluj, formaţie pentru care a jucat în urmă cu 6 ani!

Min. 48: Gol Steaua! Raul Rusescu dublează avantajul campionilor, după o fază simplă, cu pătrunderea lui Adi Popa în banda dreaptă, pas în mijlocul careului şi Rusescu înscrie pentru 2-0

S-a reluat meciul de pe Arena Naţională. La Universitatea Cluj a intrat Nuno Viveiros în locul lui Ceppelini

Min. 45: Alexandru Tudor a pus punct primei reprize, după 4 minute suplimentare arătate din cauza întreruperii din startul meciului, când fanii “Şepcilor roşii”au aruncat cu torţe în teren. La pauză Steaua conduce pe “U” cu 1-0

Min. 31: Cea mai mare ocazie de gol a Universităţii. Cristian Munteanu a reluat o centrare din corner, dar mingea a fost deviată de un fundaş al Stelei

Min. 21: Mengolo a pătruns în careul Stelei dar s-a dezechilibrat şi nu a mai reuşit să finalizeze

Min. 15: Rusescu şutează din afara careului, din lovitură liberă, Veselovsky reţine fără probleme

Min. 9: Gol Steaua. Stanciu a pătruns în careul Universităţii şi a centrat pentru Adi Popa, care a şutat în bara din stânga porţii lui Veselovsky, după care a ricoşat în poartă

În inferioritate numerică, inimoşii suporteri ai Universităţii Cluj domină fondul sonor pe Arena Naţională

S-a reluat meciul după o întrerupere de 4 minute, scorul este 0-0

Min. 2: Alexandru Tudor a întrerupt meciul pentru câteva zeci de secunde din cauza torţelor aruncate în teren de suporterii echipei clujene

Min. 1: a început meciul. La finala din acest an a Cupei României asistă 40.000 de spectatori

Duminică, 31 mai, de la ora 21.00, Arena Naţională găzduieşte finala Cupei României la fotbal, ediţia 2015. Alexandru Tudor este centralul partidei care le va opune pe ”U” Cluj şi campioana ultimelor trei ediţii de Liga 1, Steaua Bucureşti. „Şepcile roşii” vor fi încurajate din tribune de aproximativ 4.000 de clujeni care au făcut deplasarea în capitală, dar şi de facţiunile galeriei celor de la Dinamo.Transilvania Reporter va transmite în format Live text desfăşurarea finalei.

Echipe probabile:
”U”: Veselovsky – Jovanovic, Neag, Skvorc, Ciupe – Lungu, Cr. Munteanu – Ceppelini, Mengolo, Kovacs – Morar
Rezerve: Dolha – Lemnaru, Cristocea, Viveiros, Calcan, Martins, Bambara
Antrenor: Adrian Falub.

Steaua: Niţă – Papp, Luchin, Varela, Guilherme – Breeveld, Neagu – Popa, Stanciu, Chipciu (cpt) – Rusescu
Rezerve: Cojocaru – Râpă, Iancu, Toșca, Latovlevici, Țucudean, Tamaș
Antrenor: Constantin Gâlcă.