EUROPA LEAGUE / Seară magică pentru români

Eric a marcat un gol la Tel Aviv

După 3-1 în tur, giurgiuvenii au jucat cu frâna de mână trasă în manșa retur cu Trencin, încheiată cu scorul de 2-2. Pentru „astrali” au punctat Ivanovski (’86) și Tembo (’89).

De cealaltă parte, gorjenii au obținut o victorie importantă pe terenul celor de la Hapoel Tel Aviv. Oltenii s-au impus cu 2-1, grație golurilor marcate de Eric (’34, foto) și Ciucur (’50). În tur a fost 1-1.

Și Petrolul a obținut accederea în play-off, după un meci nebun cu Vitesse Arnhem. Boudjemaa a deschis scorul în minutul 21, dar Van der Heiden a egalat în repriza secundă, cu un șut de la marginea careului (’72). Deși au jucat cu un om în minus după eliminarea lui Alcenat, „lupii galbeni” au reușit golul victorios în prelungirile partidei. Grozav a executat impecabil o lovitură liberă și a adus un succes uriaș echipei sale (’90+5).

Steaua, Pandurii, Astra și Petrolul își vor afla mâine adversarii din play-off-ul Champions League și Europa League.