Europa League / Jocul greșeala așteaptă, Dinamo Minsk – CFR 1-0

Tânăra echipă a CFR-ului încă se caută în Europa League

CFR Cluj a pierdut la limită, scor 0-1, meciul disputat în deplasare, în manșa întâi din turul 3 preliminar al Ligii Europa, în fața formației Dinamo Minsk. În prima repriză cele două echipe și-au împărțit momentele bune de joc, dar fazele cu adevărat periculoase au lipsit până în minutul 21 când Negruț a reluat milimetric pe lângă poartă.

După această ocazie gazdele au preluat inițiativa, iar în repriza secundă golgheterul lui Dinamo Minsk, Adamovic a marcat singurul gol al meciului, după o gafă monumentală a cuplului de fundași centrali ai CFR-ului, Rada-Larie. Deac a alergat mult dar fără folos pentru echipa clujeană, după care Tade șutează puternic în minutul 65 însă, mingea a trecut din nou pe lângă poartă.

Într-un alt meci disputat joi Astra Giurgiu a cîștigat categoric confruntarea cu Slovan Liberec, scor 3-0. Toate golurile vicecampioanei României au fost marcate de viitorul ”tricolor”, Kehinde Fatay și Astra pornește cu prima șansă de calificare în play-off-ul Ligii Europa.