Eduard Novak, medalie de aur la mondialele de paraciclism

Românul Eduard Novak este noul campion mondial la paraciclism în proba de contratimp, la categoria C4, rezervată amputaţilor de membru inferior sub genunchi. Paraciclistui din Miercurea Ciuc,  campion paralimpic anul trecut la Londra, era deţinătorul titlului mondial, pe care îl câştigase la Roskilde în Danemarca.

Novak, de altfel şi preşedintele Federaţiei Române de Ciclism, a obţinut această performanţă în cadrul Campionatului Mondial de paraciclism desfăşurat la Baier-Comeau în Canada.

Sportivul a fost cronometrat cu timpul de 36 de minute şi 22 secunde, pe distanţa de 25, 9 km, terminând înaintea cehului Jiri Jezek şi a columbianului Diego Gomez.

Un alt român, Attila Olah, coleg cu Novak la Tuşnad Cycling Team, a ocupat locul 20 la contratimp (17, 3 km), categoria C2, cu timpul de 29 minute şi 42 secunde, la 3 minute şi 58 secunde  de câştigător, americanul Aron Keith.

Novak va lua dumincă startul  în proba de şosea, pe o distanţă de 80 de kilometri.