Cupa României / “U” eliminată, Steaua îngenuncheată

Andreas Calcan (foto, cu numărul 10) a făcut un meci mare în meciul de Cupa României, împotriva Stelei, club care deţine 30% din drepturile federative ale sale

Când ”nebunia tinereții” sfidează logica cifrelor rezultă un meci de poveste. ”U” Cluj, echipa cu cea mai mică medie de vârstă din primele două eșaloane, sub 20 de ani, a chinuit campioana României și deținătoarea Cupei, Steaua Bucureşti, într-un meci programat, joi, în faza 16-imilor competiției. „Copiii Clujului” nu aveau nicio şansă în înfruntarea cu Steaua, echipă care de altfe s-a şi impus la limită scor 1-0, pe Cluj Arena, dar statisticile puteau fi date peste cap dacă, de nicăieri, nu apărea Aymen Tahar care a înscris un gol chinuit, la o fază la care apărarea universitarilor a respins greşit o minge care l-a găsit nemarcat pe fotbalistul Stelei, la doi metri de poarta lui Niczuly. 12032307_848444775269502_2134174582_n

Până în acel minut Steaua aproape că nu a existat. În prima repriză doar Paul Papp a trimis un şut spre poartă, cu mult efect, dar pe lângă buturile lui Niczuly. Replica Universităţii a fost dârză şi a întrecut aşteptările celor peste 10.000 de fani care au înfruntat ploaia pentru a-şi susţine echipa. Răzvan Greu a scăpat singur spre poarta lui Cojocaru (min. 15), dar a tras slab şi portarul oaspeţilor a reţinut fără probleme. La cei 22 de ani ai săi căpitanul Lornat Kovacs a fost un adevărat lider pentru colegii săi de vârsta bacalaureatului. În minutul 33 a fost aproape să modifice tabela de marcaj, iar în minutul 41 a executat excelent o lovitură liberă de la 25 de metri, dar Cojocaru a scos de sub bara transverasală un minge pe care scria gol. 12048499_848445111936135_382710694_n

Nici în repriza a doua Steaua nu a deminstrat că este câştigătoarea tuturor trofeelor din fotbalul intern în 2015. Chipciu a alergat mai mult decât în alte partide, dar nu a putut trece de Victor Dulap, decât arareori. În cealaltă extremă Adi Popa a fost anihilat perfect de Darius Hâmpea şi meciul se îndrepta sper prelungiri dacă, în minutul 81, Tahar nu reuşea să împingă mingea în plasa porţii lui Niczuly. „Iritaţi” de scorul „mincinos” de pe tabela de marcaj fotbaliştii lui Marius Ppescu au trecut curajos în jumătatea de teren a Stelei, dar timpul prea puţin rămas la dispoziţie nu a fost în favoarea lor. S-a terminat 1-0 pentru Steaua, o victorie mincinoasă şi o calificare chinuită, care ilustrează perfect situaţia în care a ajuns cel mai titrat club de fotbal din România.

„În formă sau nu Steaua rămâne Steaua. Aşa se întâmplă în fotbal, echipele mari câştigă şi când nu joacă mai nimic. Nu este o ruşine pentru noi că ne-a eliminat campioana României, dimpotrivă, echipa mea a făcut un meci bun, cel mai bun din acest sezon şi asta ne dă încredere în viitor. Îmi felicit băieţii pentru curaj, îi felicit pe suporteri pentru că i-au împins efectiv din tribune pe aceşti copii. Noi oricum am câştigat ceva în această seară”, a declarat antrenorul Universităţii Cluj, Marius Popescu.