Boriana Kalein a cucerit 5 medalii de aur la Cupa Mondială de gimnastică ritmică de la Cluj

Sportiva din Bulgaria Boriana Kalein a fost campioana absolută a întrecerilor din cadrul Cupei Mondială de gimnastică ritmică desfășurate la sfârșitul săptămânii trecute la Cluj-Napoca. Kaleyn s-a impus, sâmbătă, în concursul la individual compus și avea să-și desăvârșească perfecțiunea prin triumfurile în toate celelalte probe pe obiecte: minge, măciuci, cerc și panglică.

În întrecerea la individual compus Boryana Kaleyn a acumulat un punctaj total de 103,700, fiind urmată de italianca Milena Baldassarri, 99,600 puncte, şi de rusoaica Daria Trubnikova, 99,300 puncte. Tot sâmbătă, în proba de grup Italia s-a impus categoric, cu 90,150 puncte, urmată la mare distanţă de Germania (73,900 p), şi Franţa (73,700 p).

Bulgăroaica a impresionat și în finalele de duminică. Boryana Kaleyn a câştigat finala de la minge cu 27,800 puncte, urmată de rusoaica Daria Trubnikova (26,150 p), şi de italianca Alexandra Agiurgiuculese (24,700 puncte).

La măciuci, Kaleyn a ocupat primul loc, cu 26,750 puncte, devansându-le pe rusoaicele Irina Anenkova, 26,500 puncte, şi Daria Trubnikova, 25,800 puncte, iar la cerc, Kaleyn (26,650 puncte) a fost urmată tot de Anenkova (26,150) şi de Trubnikova (25,450).

La panglică, Kaleyn a acumulat 24,200 puncte și s-a impus clar în fața italiencelor Milena Baldassarri, 23,750 puncte, şi Alexandra Agiurgiuculese, 23,150 puncte.

În finala de la grup, 5 mingi, Italia a cucerit medaliile de aur, cu 47,650 puncte, urmată de Germania, 40,450 puncte, şi Franţa, 35,250 puncte. La grup (3 cercuri, 2 măciuci), tot Italia s-a impus cu 45,600 puncte, devansând Germania, 40,800 puncte, şi Finlanda, 36,000 puncte.

Clasări onorabile pentru româncele Andreea Verdeş și Annaliese Drăgan
La Cupa Mondială de la Cluj-Napoca au concurat cu succes și sportivele din România Andreea Verdeş și Annaliese Drăgan. Prima a încheiat concursul la individual compus pe poziția a 6, cu 94,100, în timp ce Annaliese Drăgan s-a clasat pe locul 13, cu 83,950 puncte.

Duminică, în ultima zi a competiție Verdeş s-a calificat în finalele de la cerc, minge, măciuci şi panglică, iar Annaliese Drăgan a prins finala de la cerc. În finala de la minge, Andreea Verdeș a fost a cincea, cu 23,400 puncte, iar la măciuci a șasea cu 24,150 puncte.

În finala de la cerc Verdeș și Drăgan au fost vecine de clasament încheind întrecerea pe locurile 7, respectiv 8, cu 23,150 puncte (Verdeș) 22,900 puncte (Drăgan). În sfârșit, la panglică, Andreea Cristina Verdeș s-a clasat pe 7 cu 21,150 puncte.