![](https://transilvaniareporter.ro/wp-content/uploads/2013/11/u_mobitelco.jpg)
Baschet/ ”U” BT Mobitelco și Gaz Metan Mediaș, în cea de-a 30-a bătălie
![](https://transilvaniareporter.ro/wp-content/uploads/2013/11/u_mobitelco.jpg)
Echipele de baschet masculin ”U” BT Mobitelco și Gaz Metan Mediaș își dau întâlnire sâmbătă, 9 noiembrie, în Sala Sporturilor „Horia Demian” din Cluj, într-unul dintre derby-urile etapei cu numărul VII, din cadrul Ligii Naționale de Baschet Masculin. Partida va fi transmisă în direct de către postul Digi 24 Cluj, începând cu ora 18.15.
Disputa dintre cele două combatante a căpătat o importanță deosebită în ultimii ani, fiind una dintre cele mai disputate și de asemenea, echilibrate întâlniri din campionatul românesc de baschet. Din anul 2005 și până în prezent, ”U” BT Mobitelco și Gaz Metan Mediaș s-au întâlnit de 29 de ori în campionat sau cupă. În tot acest timp, echipa pregătită actualmente de Dorin Pintea s-a impus în 15 partide, față de cele 14 câștigate de medieșeni.
Pentru a conștientiza încă o dată importanța partidei de sâmbătă, este bine de știut că cele două grupări „alb-negre” s-au întâlnit ultima dată în finala Cupei României a sezonului precedent. Atunci, baschetbaliștii de pe Târnava Mare s-au impus cu 76-62, adjudecându-și trofeul.
Totuși, chiar dacă au un început mai slab de sezon în LNBM față de cei de la Mobitelco, trupa lui Marcel Țenter vine în „Horia Demian” cu un moral bun după victoria de la Kiev, scor 83-73, în EuroChallenge, dar și din cauza faptului că din 14 martie 2012 aceștia au un șir de șase victorii consecutive în partidele cu gazdele de sâmbătă.
De cealaltă parte, sportivii de pe malul Someșului Mic vor avea alături de ei propriii fani, dar și un moral bun după victoria din etapa precedentă obținută în deplasarea de la Craiova, scor 86-87, la capătul unui meci care a avut nevoie de o repriză de prelungiri. „Lupii negri” au fost învinși în runda precedentă în propriul fief de Energia Rovinari, scor 76-81.
După șase runde scurse din actuala stagiune, Cuic&Co sunt pe locul patru în clasament, având zece puncte cu patru victorii și două înfrângeri, în timp ce Gaz Metan se situează pe un dezamăgitor loc 11, cu opt puncte acumulate, având un bilanț de două victorii și patru înfrângeri.
Întâlnirea de sâmbătă este prima în care foștii colegi Dorin Pintea și Marcel Țenter sunt adversati din postura de antrenori principali. „Pentru mine este un meci special, mă întâlnesc pentru prima dată cu Marcel Țenter în calitate de adversar ca antrenor principal”, a declarat Dorin Pintea.
La nivelul parchetului se vor da foarte multe dueluri interesante, avându-i ca protagoniști în special pe Cuic, Kuburovic și Lalovic din tabăra Clujului, respectiv Kemp, Shiloh și Tsiaras de la Mediaș.
„După părerea mea va fi un meci foarte greu și disputat, în care echipa care va greși mai puțin atât în atac cât și în apărare va avea câștig de cauză. Mediașul are jucători foarte buni, foarte experimentați, au reușit să păstreze nucleul de bază, Mandache și Shiloh care sunt motorul echipei, îl au și pe Kemp, un conducător de joc foarte bun, foarte agresiv atât în apărare cât și în atac. Sub panou au un plus mare prin aducerea grecului Tsiaras și Marojevic, care sunt jucători foarte buni. Vom încerca cu siguranță să ne contracarăm fiecare pe fiecare”, a explicat Dorin Pintea în cadrul unei conferințe de presă.
Meciul va oficialziat de către o brigadă de arbitri formată din Olaru Alexandru, Laszlo Bukuresti și Alin Roșu, iar comisar din partea Federației Române de Baschet va fi Radu Bucerzan.
Cele mai recente articole
Două locații cu ecrane de mari dimensiuni sunt disponibile pentru meciul România-Olanda din această seară
Începe Opera Aperta!
Mădălina Amăistroaie, legitimată la CSU Cluj – calificată la Jocurile Olimpice de la Paris
Săli pline pentru filmele românești la TIFF.23
Evenimentul care înfrumusețează o stradă din Cluj a ajuns la a opta ediție
Folk Fest e gata de start!
Zilele Clujului la final: peste 350.000 de oameni s-au bucurat de cea de-a 12-a ediție
Imagini din trecut. Holocaustul în Cluj
Weekend plin de distracție la Zilele Clujului!
Încep Zilele Clujului! 4 zile cu 100 de activități în 40 de locuri din oraș
Opinii
OPINIE | Să iubim Crăciunul, pentru că e miracolul vieţii
Peste câteva ore doar, vom simți cu toții bucuria Naşterii Lui. Și vine vremea
De la un palaneț împărțit la trei, în România, la farfuria cu escargots la Ritz
Cineva mi-a reprodus discuția dintre trei tineri studenți care coborau de la
Liberalii oficializează segregarea şcolară, în siajul gândirii USR
Guvernul a identificat două nevoi reale. Pe de o parte, copiii au nevoie să fie
Congresul PNL. Cine strică marfa o plăteşte
Nu daţi vrabia din mână, oameni buni, pe cioara nebună de pe gard, îi conjură
Apocalipsa după UNTOLD. Pista de atletism distrusă, iar gazonul de un milion de euro e înlocuit cu unul de 180.000
An după an daunele materiale provocate de cel mai mare festival de muzică
ADVERTORIAL
Cum se tratează cataracta?
Cataracta e afecțiunea oculară care are drept consecință scăderea treptată a vederii.
Profesii care vă permit să călătoriți și să munciți: oportunități și perspective
Experții de la agregatorul de joburi Jooble ne-au descris 10 profesii de perspectivă, care vă
Top 5 motive să achiziționezi o Skoda Karoq
Într-o piață plină de opțiuni atrăgătoare, Skoda Karoq se evidențiază prin oferirea
Destinație de vacanță
Clujul s-a asociat cu județele Alba și Bihor pentru dezvoltarea turistică a Țării de Piatră din Apuseni
Consilierii județeni au adoptat astăzi proiectul de asociere pe 10 ani între județele Alba,
Ofertă irezistibilă pentru un sejur la mare. A început ”Litoralul pentru toți”
Românii pot petrece, începând de astăzi, un sejur pe litoralul românesc cu preţuri ce
Arteră spre inima Balcanilor (III): Bosnia și Herțegovina, încremenită în proiect