BASCHET/ Gaz Metan Mediaş s-a impus în derby-ul cu CSU Ploieşti

Echipa de baschet masculin, Gaz Metan Mediaş, a câştigat duminică, partida jucată pe teren propriu împotriva celor de la CSU Ploieşti, scor 78-74, într-un meci din cadrul primei etape a Ligii Naţionale de Baschet Masculin.

Prahovenii s-au impus în primele două sferturile ale jocului, cu 22-20, respectiv 22-18. De cealaltăparte, elevii lui Marcel Ţenter au câştigat sfertul trei cu 20-17 şi sfertul patru cu un categoric 20-13, scr care a fost decisiv în privinţa desemnării câştigătoarei.

Ardelenii s-au impus în derby-ul cu ploieştenii, datorită procentajelor superioare la aruncările de trei puncte, respectiv libere, faţă de adversarii alb-albaştrii. Astfel, de la linia de 6.75 metri, Mediaşul a avut un procentaj de 45%, faţă de 21% cât au avut sportivi antrenaţi de Vladimir Arnautovic. La aruncările libere, amfitrionii au avut 82%, în timp ce campionii en-titre doar 57%.

Cel mai bun om al partidei a fost jucătorul gazdelor, Andrei Mandache, autor a 20 de puncte. Restul punctelor ardelenilor au fost marcate de Shiloh 16, Kemp 13, Tsiaras 10,  Marojevic 6, Bogavac 6, Dumitru 4 şi Dumitrescu 3. Din tabăra adversă au punctat Zekovic 16, Gerald Lee cu un double-double (14 puncte, 14 recuperări), Mohammed 9, Dunn 8, Burlacu 7, Flowers 7, Szijarto 5, Tica 4, respectiv Guţoaia 4.

[stextbox id=”custom” caption=”Rezultatele primei etape din LNBM”]CS Concordia Chiajna – CS Energia Rovinari Târgu-Jiu 93-99
BCM U Pitești – Baschet Club Timișoara 84-87
CSM Oradea – “U” BT Mobitelco 76-68
Gaz Metan Mediaș – CSU Asesoft Ploiești 78-74
CS Farul Constanţa – CSU Atlassib Sibiu 46-112
SCM  Craiova – BC Mureș 81-68
Steaua CSM EximBank – BC Timba Timişoara 74-62[/stextbox]