Baschet feminin/ Înfrângere la scor pentru CSM Satu Mare

Duelul antrenorilor Eles-Fleşeriu a fost tranşatat clar în favoarea tehnicianului de la CSM Târgovişte

CSM Satu Mare a pierdut la scor, 55-90, întâlnirea cu CSM Târgovişte, partida desfăşurându-se, aseară, în sala Polivalentă din oraşul Turnului Chindiei.

Meciul a contat pentru etapa a VII-a din LNBF şi a început cum nu se poate mai bine pentru eleve lui Peter Eles care conduceau după primul sfert cu 18-13. A fost însă doar o furtună într-un pahar cu apă deoarece gazdele au apăsat pe pedala de acceleraţie şi după ce au egalat situaţia pe tabelă au dominat partida cu nonşalanţă. Astfel elevele fostului antrenor al CSM-ului sătmărean, Dan Fleşeriu, s-au impus clar în celelalte sferturi, 27-14, 28-10, 22-13.

Este a treia înfrângere pentru baschetbalistele din Satu Mare în această ediţie de LNBF, pe când dâmboviţencele obţin al cincilea succes în această stagiune competiţională.

La gazde s-a remarcat americanca Sandford cu 23 de puncte marcate şi 13 recuperări fiind secondată de compatrioata Jones, cu 20 de puncte, o recuperare şi 8 pase decisive.

Kortni Hope a fost cea mai prolifică jucătoare din tabăra sătmărencelor, cu 18 puncte marcate, o pasă decisivă şi 4 recuperări. De asemenea s-au mai evidenţiat Andreea Orosz, 14 puncte, 4 recuperări şi Tabyta Wampler, 12 puncte, o pasă decisivă şi 4 recuperări.

CSM Târgovişte: P. Green (11p), C. Uşurelu, L. Stănciulică, B. Jones (20p), S. Kirberg (2p), F. Hutlassa (4p), V. Tămîrgeanu, J. Smith (12p), A. Huţanu (4p), A. Stoenescu, P. Poole (14p), L. Stanford (23p). Antrenor: Dan Fleşeriu.

CSM Satu Mare: M. Adi (2p), T. Vasile, A. Orosz (14p), B. Voica, M. Ivan (1p), A. Nagy, R. Laza (2p), J. Kortni Hope (18p), T. Wampler (12p), C. Cutaş (6p). Antrenor: Peter Eles.

Următorul meci pentru fetele de la CSM Satu Mare va fi vineri, de la ora 18.00, când vor juca tot în deplasare, în compania celor de la Phoenix Galaţi.