Băimărenii s-au impus categoric la Constanţa şi vor juca semifinala pe teren propriu

CSM Stiinta Baia Mare

Băimărenii de la CSM Ştiinţa s-au impus cu 7-58 (0-31) în deplasarea de la Constanţa şi şi-au asugurat locul 2 la finalul play-off-ului SuperLigii, loc care le oferă dreptul de a juca semifinala cu Steaua pe teren propriu.

Numai în prima repriză, băimărenii au înscris cinci eseuri, prin Gal (de două ori), Ene, Cave şi Dico, reuşind să rezolve devreme ecuaţia acestei partide şi să dea peste cap toate calculele steliştilor, care au sperat până în ultimul moment că vor juca semifinala la Bucureşti.

În partea a doua a jocului, una ceva mai calmă şi mai puţin îndârjită, băimărenii au continuat să pună puncte pe tabelă prin trei eseuri (Falamoe, Wiringi şi Diniş), dar şi în urma unor penalităţi (Wiringi şi Clarke). De partea cealaltă, gazdele au înscris eseul de onoare, în minutul 60, prin pastramă, eseu transformat de Jantjies.

Partida s-a încheiat cu victoria clară la băimărenilor, care s-au impus cu 58-7.

SuperLiga va intra într-o binemeritată pauză, timp de 3 săptămâni, astfel ca echipele să poată pregăti meciurile din careul de aşi.