Australian Open / Capăt de drum pentru Halep

Simona Halep a fost eliminată în sferturile Gand Slem-ului de la Melbourne, dar va intra în Top 10 WTA

Jucătoarea română de tenis Simona Halep (foto) a fost învinsă, scor 3-6, 0-6, de Dominika Cibulkova şi a părăsit turneul australian de Grand Slem, în faza sferturilor de finală. Halep a începu ezitant meciul şi l-a prost, adversara sa fiindu-i superioare la toate capitolele.

În ciuda înfrângerii Simona Halep, locul 11 WTA înaintea turneului de la Melbourne, va urca o poziţie în clasamentul mondial şi va deveni a treia jucătoare din România care intră în top 10 mondial, după Virginia Ruzici şi Irina Spîrlea. Pentru performanţa sa de la Australian Open, Halep va primi un cec în valoare de 174 600 de euro şi 430 de puncte în clasamentul WTA.