Atletism / Două titluri naţionale la juniori

Atletul clujean Zeno Moraru a cucerit două titluri de campion la naţionalele destinate juniorilor 1 de la Bucureşti / sursa foto: facebook.com

Atletul clujean Zeno Moraru şi-a trecut în palmares două noi titluri de campion al României, cu ocazia desfăşurării Campionatelor Naţionale de Atletism indoor, destinate juniorilor 1.

Moraru s-a impus în finala probei de 400 metri plat, cu timpul de 49 de secunde şi 92 de sutimi, în prima zi a competiţiei, după care şi-a condus şatfeta de 4×400 metri plat spre cea mai înaltă treaptă a podiumului. Ştafeta Liceului cu Program Sportiv din Cluj-Napoca, unde este legitimat şi Zeno Moraru, s-a impus cu timpul de 3 minute, 11 secunde şi 99 de sutimi.

Naţionalele de juniori 1 au fost găzduite la sfârşitul săptămânii trecute de sala de atletism din complexul sportiv „Lia Manoliu” din Bucureşti, iar la întreceri au participat 376 sportivi, 230 atleţi şi 146 atlete, de la 92 de cluburi din întreaga ţară.