Amical / CFR a pierdut cu o echipă de liga a II-a

Ciprian Deac a marcat o "dublă" în primul amical al CFR-ului din Croaţia / Foto: Dan Bodea

Aflată în turneu, la Istra Winter Cup în Croația, vicecampioana de toamnă a României, CFR Cluj, a fost învinsă de formația Gyirmot FC din Ungaria. Noul căpitan al feroviarilor, Cirprian Deac, a reuşit o dublă, în minutele 22 şi 27, prin care CFR a intrat în avantaj la cabine.

Repriza a doua însă, echipa clujeană a fost de nerecunoscut. Ungurii au controlat tactic partida şi chiar au reuşit să întoarcă rezultatul, impunându-se la final cu scorul de 3-2. Nagy (62), Magasfoldi (77) şi Bence (86) au fost marcatorii echipei maghiare care activează în divizia secundă în campionatul din ţara vecină.

Antrenorul CFR-ului, Eugen Trică, a folosit în partida cu Gyirmot următorii jucători: CFR Cluj: Amadio (Vâtcă, 46) – Savin, Larie, Tânc, Camora – Petrucci, Muniru (Filipe Nascimento, 87) – C. Deac. Fl. Costea (Arnăutu, 46), Jakolis (Firţulescu, 87) – Jazvic.

În cadrul turneului Istra Winter Cup, CFR va mai întâlni formațiile Novigrad din Croația și HSK Zrijinski din Bosnia și Herțegovina.