![](https://transilvaniareporter.ro/wp-content/uploads/2013/09/646x4041.jpg)
Pe ce cheltuie Primăria Crişeni banii primiţi de la Michelin
![](https://transilvaniareporter.ro/wp-content/uploads/2013/09/646x4041.jpg)
Cei peste un milion şi jumătate de euro primiţi de Primăria Crişeni pentru terenul vândut la începutul anului companiei Michelin au fost împărţiţi pe proiecte de dezvoltare a infrastructurii comunei. Potrivit viceprimarului Vasile Bogdan, cea mai mare parte din bani vor fi investiţi în centrul de comună, unde urmează să se pună piatra de temelie pentru o nouă biserică ortodoxă, pentru care s-a alocat deja suma de 740.000 de lei. Tot din banii de la Michelin se va moderniza dispensarul din Crişeni şi se va construi, din temelii, o sală de sport pentru copiii ce învaţă la şcoala din centrul de comună.
Nu vor fi lăsate deoparte nici drumurile, o parte din bani fiind destinaţi asfaltării uliţelor şi a străzilor din comună, dar şi pentru lărgirea şi asfaltarea drumului comunal 6, către Gârceiu.
Reamintim că producătorul francez de anvelope, care are deja două fabrici la Zalău, a cumpărat în luna ianuarie 20 de hectare de teren situat în extravilanul comunei Crişeni, pentru care a plătit Primăriei Crişeni peste 1, 5 milioane de euro. Oficialii companiei declarau, la acea vreme, că, terenul „va permite grupului Michelin să-şi continue dezvoltarea pe termen lung în România”, fără a preciza, concret, care sunt planurile producătorului de anvelope cu terenul respectiv. Reprezentanţii autorităţilor publice locale au declarat, însă, că ar fi vorba despre o extindere a fabricii de cord metalic pe care compania o are deja la Zalău, francezii urmând să investească în noua capacitate de producţie aproximativ 300 de milioane de euro.