![](https://transilvaniareporter.ro/wp-content/uploads/2013/11/dosareCNSAS.jpg)
Aleşii locali, puşi să dea cu subsemnatul că nu au făcut poliţie politică
![](https://transilvaniareporter.ro/wp-content/uploads/2013/11/dosareCNSAS.jpg)
Mai mulţi aleşi din Sălaj au dosar la CNSAS (foto romanaiacurata.ro) de dosare apartinind arhivei fostei Securitati, documentele fiind transportate la noul sediul al Consiliului din orasul ilfovean Popesti-Leordeni.
Printr-o adresă trimisă zilele trecute Consiliului Judeţean Sălaj, Consiliul Naţional pentru Studierea Arhivelor Securităţii le cere aleşilor locali din judeţ să dea o declaraţie pe proprie răspundere din care să rezulte dacă au făcut sau nu poliţie politică în timpul regimului comunist.
Secretarul judeţului, Cosmin Vlaicu, a explicat joi, 7 noiembrie, în cadrul unei şedinţe extraordinare a Consiliului Judeţean, că acest demers este justificat de faptul că CNSAS îşi actualizează baza de date. Obligaţia de a completa declaraţiile pe proprie răspundere o au consilierii judeţeni, vicepreşedinţii şi preşedintele Consiliului Judeţean, secretarul judeţului, precum şi primarii în exerciţiu.