![](https://transilvaniareporter.ro/wp-content/uploads/2013/07/valea-vaserului.jpg)
Incendiu de pădure în defileul Văii Vaserului
![](https://transilvaniareporter.ro/wp-content/uploads/2013/07/valea-vaserului.jpg)
Pompierii militari din cadrul ISU Maramureş au fost solicitaţi, sâmbătă, să intervină pentru stingerea unui incendiu izbucnit la litiera pădurii din defileul Văii Vaserului-Munţii Maramureşului din staţie de cale ferată forestieră Cozia.
Purtătorul de cuvânt al CJSU Maramureş, Dan Bucă, a declarat pentru AGERPRES că echipaje ale pompierilor militari şi silvicultori sau deplasat la locul incendiului.
De asemenea, incendiul de vegetaţie uscată din zona Fântâna Stanchii (în zona montană a Pasului Prislop) a fost stins în urmă cu 18 ore de către pompierii militari, silvicultori şi voluntari. Au ars trei hectare de vegetaţie uscată (iarbă şi jnepeniş). Focul nu a ajuns în zona împădurită. Angajaţii ocolului silvic au rămas pentru a supraveghea zona afectată de incendiu pentru ca în cazul reizbucnirii flăcărilor să poată interveni sau să ceară sprijinul pompierilor militari.