![](https://transilvaniareporter.ro/wp-content/uploads/2013/08/1008715_371482236312718_1683082837_o.jpg)
Heliportul din Borşa, inaugurat cu un caz dramatic
![](https://transilvaniareporter.ro/wp-content/uploads/2013/08/1008715_371482236312718_1683082837_o.jpg)
Elicopterul SMURD l-a transportat pe micuţ la Baia Mare
Aeroportul din Borşa care a fost inaugurat oficial duminică, 19 august, a primit „botezul de foc”. În cursul zilei de miercuri, 21 august, un elicopter SMURD a aterizat pentru a prelua un bebeluş de numai cinci luni, care a fost trasportat la Spitalul Judeţean de Urgenţă „Dr. Constantin Opriş” Baia Mare. Micuţul a rămas cu traheea blocată după ce a fost hrănit de mama lui şi orice minut de întârziere al medicilor l-ar fi putut costa viaţa. Bebeluşul împreună cu mama lui au rămas internaţi sub supravegherea medicilor băimăreni.