![](https://transilvaniareporter.ro/wp-content/uploads/2021/12/Ziua-Nationala-la-Cluj_DB-28.jpg)
GALERIE FOTO | Mii de clujeni au sărbătorit în centrul orașului Ziua Națională a României
![](https://transilvaniareporter.ro/wp-content/uploads/2021/12/Ziua-Nationala-la-Cluj_DB-28.jpg)
În ciuda frigului pătrunzător, mii de clujeni au ținut să asiste la manifestările dedicate Zilei Naționale a României. Înarmați cu steaguri sau baloane, tineri și bătrâni, copii și părinți, bunici și nepoți, cu toții au ținut să ducă mai departe tradiția zilei de 1 Decembrie.
![](https://transilvaniareporter.ro/wp-content/uploads/2021/12/Ziua-Nationala-la-Cluj_DB-7-556x450.jpg)
Foto: Dan Bodea
Așa-zisul cadru restrâns al manifestărilor n-a existat, organizatorii părând și ei depășiți de numărul mare al clujenilor veniți la sărbătoarea românilor în plină pandemie de coronavirus.
![](https://transilvaniareporter.ro/wp-content/uploads/2021/12/Ziua-Nationala-la-Cluj_DB-11-660x416.jpg)
Foto: Dan Bodea
Armata a fost, ca de obicei, atracția zilei, fanfara, uniforma militară și tehnica de luptă prezentată pe străzile Clujului au dat tuturor celor prezenți apartenența și optimismul de care aveau nevoie, și au (re)născut măcar pentru o oră sentimentul de patriotism, mult prea ignorat în ultima perioadă.
Primarul Clujului, Emil Boc, a fost și el una din surprizele plăcute ale Zilei de 1 Decembrie, edilul fiind autorul unui discurs ce a meritat cu prisosință ascultat, el predând o adevărată lecție de istorie a românilor și a ardelenilor, în special.
![](https://transilvaniareporter.ro/wp-content/uploads/2021/12/Ziua-Nationala-la-Cluj_DB-31-660x394.jpg)
Foto: Dan Bodea
Parada militară a fost punctul culminant al Zilei Naționale din centrul Clujului, o sărbătoare care ar trebui organizată măcar de câteva ori pe an. Pentru că unește. Pentru că aduce bucurie și speranță. Pentru că, orice-ar fi, iubim România!
Galerie foto: Dan Bodea