![](https://transilvaniareporter.ro/wp-content/uploads/2019/11/barna.jpg)
FOTO | Dan Barna, USR: Un tur doi fără PSD ar face ca România să scape, după 30 de ani, de fantasmele trecutului
![](https://transilvaniareporter.ro/wp-content/uploads/2019/11/barna.jpg)
Lideri Alianței USR-PLUS, Dan Barna și Dacian Cioloș susțin la unison că viitorul României depinde de eliminarea PSD din turul II al alegerilor prezidențiale. Într-o dezbatere electorală desfășurată la Cluj, cei doi au afirmat că intrarea în turul II al candidatului Alianței ar face ca, pentru prima dată după Revoluție, România să lase în urmă fantasmele și coșmarurile trecutului.
”Alianța USR-PLUS este dovada că în România se poate și că nu mai putem continua la 30 de ani de la Revoluție să ridicăm din umeri și să mai spunem: Așa e în România, n-ai ce să-i faci, poate în altă parte poate să fie altfel, dar asta este. Prin tot ceea ce facem, dovedim că și aici în România se poate, că de fapt stă în puterea noastră să ne construim fericirea așa cum ne-o dorim noi românii. Acum trei ani eram un om care nu știa nici măcar o persoană din clasa politică, și iată acum stau în fața dumneavoastră, candidat din parte Alianței USR-PLUS la prezidențiale, și sunt convins că la 30 de ani de la Revoluție vom avea un tur II fără PSD. Este pentru prima dată când toată acea moștenire comunistă o să dispară, pentru că un tur II fără PSD nu este despre un rezultat bun al lui Dan Barna, nici măcar despre un rezultat bun al Alianței USR-PLUS, este vorba despre un rezultat bun al României care reușește să lase în urmă fantasmele și coșmarurile trecutului.
Vom discuta în acest tur II despre cum arată o Românie modernă, despre cum arată o Românie digitală, despre o Românie cu infrastructură, despre o Românie în care educația funcționează, în care spitalele sunt curate și se adresează cu adevărat cetățenilor. Deci, în acest moment, miza este foarte clară: miza de tur II fără PSD. Este miza între o Românie care rămâne înțepenită și o Românie care pășește spre viitor. Vă provoc la un exercițiu de imaginație: cum v-ați imagina dezbaterile în turul II între Klaus Iohannis și Viorica Dăncilă? Ar fi un dialog mut, absurd, pe care-l vedem deja de un an și jumătate. Ne dorim lucrul acesta? Ar schimba ceva pentru România o astfel de secvență? Despre asta e vorba. Un tur II între Iohannis și Barna ar fi un tur II cu adevărat despre unde merge România în următorii ani. Și eu cred că România trebuie să se schimbe acum, nu peste cinci ani, nu peste 10 ani. De aceea candidez la președenția României, de aceea nu doar că Alianța își propune un guvern care să schimbe țara, ci pentru că este singura opțiune pentru România.”, a declarat Barna la întâlnirea electorală de la Cinema Piersic.
”Avem nevoie de un tur doi al prezidențiale cu Dan Barna, alături de, foarte probabil, Klaus Iohannis pentru ca, pentru prima dată de la Revoluție, să nu mai discutăm între bine și rău, între trecut și viitor, ci să putem discuta despre cum putem construi viitorul împreună. De aceea, Dan Barna trebuie să fie în turul II, Dan Barna care va fi apoi președintele României pentru îndeplinirea acestor obiective. V-am propus un tandem, Dan Barna președinte și, în persoana mea, un premier Dacian Cioloș. V-am spus încă de la începutul acestui parteneriat că USR-PLUS poate guverna România, știm ce avem de făcut, avem și oameni pregătiți pentru asta, dar avem nevoie de o majoritate parlamentară. De aceea, după plecarea Guvernului Dăncilă mâine (luni, n.red), prioritatea oricărui guvern care vine la Palatul Victoria ar trebui să fie strategia de pregătire a alegerilor anticipate. Noi avem în vedere o strategie de guvernare pentru patru ani, pentru opt ani, vom avea pentru prima data în ultimii ani două mandate succesive ale Guvernului și Parlamentului, deci vom putea să ne ocupăm de reconstrucția României.”, a spus și Dacian Cioloș, alegerea Alianței USR-PLUS pentru funcția de premier al României.
Tot duminică la Cluj, preşedintele PLUS, Dacian Cioloş, a declarat că Alianţa USR-PLUS va avea candidaţi unici pentru toate localităţile din România, aceştia urmând să fie desemnaţi după alegerile prezidenţiale.
„Acesta a fost planul nostru, să ne concentrăm pe alegerile prezidenţiale în acest moment. Fiecare dintre cele două partide din alianţă, şi PLUS, şi USR, să-şi pregătească potenţialii candidaţi care să înceapă să se prezinte şi imediat după alegerile prezidenţiale dintre candidaţi vom alege un candidat al alianţei. Ştiţi bine care a fost rezultatul alianţei la alegerile europarlamentare, care e potenţialul aici, vă asigur că această competiţie între Emil Boc, care este un candidat redutabil, trebuie s-o recunoaştem, şi Alianţa USR-PLUS, care vine cu un suflu nou, care vine cu idei şi mod de adaptare foarte bine adoptate la acest sector, care creşte economia Clujului, această competiţie va fi în interesul clujenilor şi în interesul unui Cluj european. Nu vom fi deloc în întârziere, vom avea oferta la momentul oportun pe masa clujenilor. (…) Pentru toate localităţile din ţară, alianţa are ca obiectiv să vină cu candidaţi unici”, a spus Cioloş.
La rândul său, preşedintele USR, Dan Barna, a precizat că în lunile următoare vor fi prezentaţi și candidaţii.
„Imediat după alegerile prezidenţiale, în toate filialele USR-PLUS, vom finaliza activităţile de identificare a candidatului unic al alianţei şi vom avea peste tot candidaţi, dar în lunile care urmează, până la locale, vor fi foarte prezenţi în dezbaterea publică internă”, a spus Dan Barna.
Galerie foto: Dan Bodea
Cele mai recente articole
Două locații cu ecrane de mari dimensiuni sunt disponibile pentru meciul România-Olanda din această seară
Începe Opera Aperta!
Mădălina Amăistroaie, legitimată la CSU Cluj – calificată la Jocurile Olimpice de la Paris
Săli pline pentru filmele românești la TIFF.23
Evenimentul care înfrumusețează o stradă din Cluj a ajuns la a opta ediție
Folk Fest e gata de start!
Zilele Clujului la final: peste 350.000 de oameni s-au bucurat de cea de-a 12-a ediție
Imagini din trecut. Holocaustul în Cluj
Weekend plin de distracție la Zilele Clujului!
Încep Zilele Clujului! 4 zile cu 100 de activități în 40 de locuri din oraș
Opinii
OPINIE | Să iubim Crăciunul, pentru că e miracolul vieţii
Peste câteva ore doar, vom simți cu toții bucuria Naşterii Lui. Și vine vremea
De la un palaneț împărțit la trei, în România, la farfuria cu escargots la Ritz
Cineva mi-a reprodus discuția dintre trei tineri studenți care coborau de la
Liberalii oficializează segregarea şcolară, în siajul gândirii USR
Guvernul a identificat două nevoi reale. Pe de o parte, copiii au nevoie să fie
Congresul PNL. Cine strică marfa o plăteşte
Nu daţi vrabia din mână, oameni buni, pe cioara nebună de pe gard, îi conjură
Apocalipsa după UNTOLD. Pista de atletism distrusă, iar gazonul de un milion de euro e înlocuit cu unul de 180.000
An după an daunele materiale provocate de cel mai mare festival de muzică
ADVERTORIAL
Cum se tratează cataracta?
Cataracta e afecțiunea oculară care are drept consecință scăderea treptată a vederii.
Profesii care vă permit să călătoriți și să munciți: oportunități și perspective
Experții de la agregatorul de joburi Jooble ne-au descris 10 profesii de perspectivă, care vă
Top 5 motive să achiziționezi o Skoda Karoq
Într-o piață plină de opțiuni atrăgătoare, Skoda Karoq se evidențiază prin oferirea
Destinație de vacanță
Clujul s-a asociat cu județele Alba și Bihor pentru dezvoltarea turistică a Țării de Piatră din Apuseni
Consilierii județeni au adoptat astăzi proiectul de asociere pe 10 ani între județele Alba,
Ofertă irezistibilă pentru un sejur la mare. A început ”Litoralul pentru toți”
Românii pot petrece, începând de astăzi, un sejur pe litoralul românesc cu preţuri ce
Arteră spre inima Balcanilor (III): Bosnia și Herțegovina, încremenită în proiect