![](https://transilvaniareporter.ro/wp-content/uploads/2021/04/Scoala-de-Arta-ReCreativ.jpg)
Aproape 400 de grupe de grădiniță sau clase din școlile din județul Cluj au cursurile suspendate din cauza cazurilor de COVID-19 și peste 1200 de copii bolnavi
![](https://transilvaniareporter.ro/wp-content/uploads/2021/04/Scoala-de-Arta-ReCreativ.jpg)
Școlarii și preșcolarii din 384 de clase sau grupe de grădiniță din județul Cluj au, în acest moment, cursurile față în față suspendate din cauza cazurilor de COVID-19.
Potrivit datelor transmise de Inspectoratul Școlar Județean Cluj în județ sunt înregistrați 1231 de elevi sau preșcolari confirmați cu COVID-19 și 404 cadre didactice.
Din acest motiv, activitatea educațională față în față a fost suspendată în 384 de clase din întreg județul. Cele mai multe clase suspendate sunt la Colegiul Național Gheorghe Șincai (25), Colegiul Național Emil Racoviță din Cluj-Napoca (26), Colegiul ”Andrei Mureșanu” din Dej (24), Liceul Teoretic Onisifor Ghibu Cluj-Napoca (23), Liceul Teoretic Alexandru Papiu Ilarian din Dej (22).
În 437 unități de învățământ preuniversitar din județul Cluj, din totalul celor 447 de unități cuprinse în rețeaua școlară a județului Cluj, se desfășoară activitatea educațională cu prezență fizică.
Tata generală de vaccinare a angajaților din sistemul educațional clujean, este de 79,29% personal angajat vaccinat, adică 9.419 de persoane.
În 44 de unități de învățământ din județ rata de vaccinare a personalului este de 100%.