![](https://transilvaniareporter.ro/wp-content/uploads/2021/09/incepere-scoala-2.jpg)
222 de școli și grădinițe din Cluj își redeschid porțile de luni. Rata de vaccinare în rândul profesorilor a crescut la 71 la sută
![](https://transilvaniareporter.ro/wp-content/uploads/2021/09/incepere-scoala-2.jpg)
Potrivit informațiilor colectate de la nivelul tuturor unităților de învățământ preuniversitar din județul Cluj, statistica datelor centralizate de către Inspectoratul Școlar Județean Cluj, cu privire la rata generală de vaccinare a angajaților și a elevilor din sistemul educațional clujean, este următoarea:
- 71% cadre didactice vaccinate, reprezentând 6.134 de persoane, în creștere cu 3,04%, de la ultima raportare a unităților din județul Cluj, centralizată de către I.Ș.J. Cluj;
- 69,90 % personal didactic auxiliar și nedidactic vaccinat, reprezentând 2.126 de persoane, în creștere cu 1, 90 %, de la ultima raportare a unităților din județul Cluj, centralizată de către I.Ș.J. Cluj;
De asemenea, rata de vaccinare a personalului care își desfășoară activitatea în cadrul Inspectoratului Școlar Județean Cluj este de 92%, raportată la totalul celor 50 de angajați ai instituției.
Unitățile de învățământ preuniversitar din județul Cluj au afișat astăzi, 5 noiembrie 2021, rata de vaccinare a personalului care își desfășoară activitatea în unitate, sub forma unei informări numerice și procentuale a datelor proprii, prin raportate la numărul total de angajați/ instituție, cu respectarea tuturor reglementărilor GDPR.
Potrivit datelor furnizate de ISJ Cluj, activitatea școlară va reîncepe luni în 222 de școli și grădinițe, cu prezența fizică a copiilor în clase, în timp ce în celelalte 50 activitatea se va desfășura exclusiv online.
Lista unităților de învățământ în care rata de vaccinare a personalului depășește 60% și în care cursurile pot începe în format fizic:
Lista unităților de învățământ în care rata de vaccinare a personalului depășește 60% și în care poate începe școala în format fizic: