Victorie la limită și visul continuă. U–BT – Medi Bayreuth 83-82 (Galerie foto)

Baschetbaliștii de la U-BT Cluj-Napoca s-au impus la limită, scor 83-82, în fața formației Medi Bayreuth, în manșa întâi din sferturile de finală ale FIBA Europe Cup, și visul european al universitarilor continuă, chiar dacă decisivul se va disputa în Germania.

Într-o atmosferă electrizantă creată de „Șepcile roșii” meciul a început cu un slam dunk spectaculos reușit de L.J. Peak. Replica nemților nu s-a lăsat deloc așteptată și a urmat o serie de cinci puncte consecutive înscrise de oaspeți. De altfel, primul sfert s-a derulat sub semnul echilibrului astfel că, după primele 10 minute tabela ilustra egalitatea de pe suprafața de joc, 25-25.

Următoarele 10 minute au fost cele mai bune ale alb-negrilor. Schemele le-au ieșit, apărarea a funcționat, iar la pauza mare trupa lui Mihai Silvășan avea un avantaj de 9 puncte, scor 48-39. Încurajați frenetic de cea mai frumoasă galerie din țară, baschetbaliștii de la U-B au continuat să dețină controlul și în sfertul al treilea, însă câteva reușite de la distanță, și ecartul tot mai mare de pe tabela de marcaj i-a trezit din amorțeală pe nemți care au reintrat în meci și au reușit să-și adjudece cel de al treilea parțial (17-19).

În ultimele 10 minute lucrurile s-au schimbat total. Oaspeții au fost mult mai eficienți în atac, și arțăgoși pe faza defensivă, reușind astfel, să reducă diferența, au egalat pe tabelă, și chiar au trecut în avantaj pe finalul întâlnirii. Până la urmă U-BT s-a impus la limită și, chiar dacă pare imposibil, merg în Germania pentru a face un meci mare și pentru a obține calificarea în semifinale.

„Este o victorie la limită, dar este o victorie. Din păcate, am făcut mult prea multe greșeli mentale în primul rând. Au fost lucruri pe care le-am pregătit la antrenament și nu le-am respectat în timpul meciului. Sper ca acele greșeli să nu ne coste. Cred că puteam fi mult mai avantajați, așa că este o victorie cu un gust amar.

Știm ce puteam face, știm cât s-a greșit în acest joc. Pe de altă parte, mergem acolo cu un avantaj de un punct. Urmează repriza a doua la ei acasă. Am demonstrat că putem face meciuri bune și în deplasare. Indiferent dacă am fi câștigat la un punct sau la 20, noi mergem acolo cu gândul la victorie”, a declarat Mihai Silvășan, pentru site-ul oficial.

Cu 19 puncte marcate, L.J. Peak a fost cel mai eficient jucător al universitarilor. S-a remarcat și Patrick Richards cu 17 puncte, 7 recuperări și 6 pase decisive. Următorul meci al clujenilor va fi tot pe teren propriu, în compania campioanei, CSM Oradea. Partida e programată sâmbătă, de la 17:45.