CFR o înfruntă pe Astra în prima etapă din play-off

Foto: Dan Bodea (arhivă)

Liga Profesionistă de Fotbal a stabilit programul fazelor play-off și play-out a campionatului. În ruda inaugurală a play-off-ului campioana Ligii 1, CFR Cluj, va primi vizita Astrei Giurgiu. Jocurile cu principalele contracandidate la titlu sunt programate în etapele a treia (acasă cu FCSB), respectiv a cincea (tot acasă, cu Universitatea Craiova).

Iată programul complet a fazei play-off:

Etapa 1
CFR Cluj – Astra Giurgiu
Universitatea Craiova – Gaz Metan Mediaș
FC Botoșani – FCSB
Etapa 2
Gaz Metan Mediaș – CFR Cluj
FCSB – Universitatea Craiova
Astra Giurgiu – FC Botoșani
Etapa 3
CFR Cluj – FCSB
Universitatea Craiova – FC Botoșani
Astra Giurgiu – Gaz Metan Mediaș
Etapa 4
FC Botoșani – CFR Cluj
FCSB – Gaz Metan Mediaș
Universitatea Craiova – Astra Giurgiu
Etapa 5
CFR Cluj – Universitatea Craiova
Gaz Metan Mediaș – FC Botoșani
Astra Giurgiu – FCSB
Etapa 6
Astra Giurgiu – CFR Cluj
Gaz Metan Mediaș – Universitatea Craiova
FCSB – FC Botoșani
Etapa 7
CFR Cluj – Gaz Metan Mediaș
Universitatea Craiova – FCSB
FC Botoșani – Astra Giurgiu
Etapa 8
FCSB – CFR Cluj
FC Botoșani – Universitatea Craiova
Gaz Metan Mediaș – Astra Giurgiu
Etapa 9
FC Botoșani – CFR Cluj – FC Botoșani
FCSB – Gaz Metan Mediaș – FCSB
Astra Giurgiu – Universitatea Craiova
Etapa 10
Universitatea Craiova – CFR Cluj
FC Botoșani – Gaz Metan Mediaș
FCSB – Astra Giurgiu

Criteriile de departajare în play-off sunt următoarele:
– În caz de egalitate de puncte, e avantajată echipa care a intrat cu punctaj par in fața echipei care a beneficiat de rotunjirea de 0,5 puncte;
– Meciurile directe din play-off;
– Golaverajul din meciurile directe din play-off.

Programul fazei play-out:
Etapa 1
FC Viitorul – FC Voluntari
Dinamo – Academica Clinceni
Sepsi – Poli Iași
Hermannstadt – Chindia Târgoviște
Etapa 2
Academica Clinceni – FC Viitorul
Poli Iași – Dinamo
Chindia Târgoviște – Sepsi
FC Voluntari – Hermannstadt
Etapa 3
FC Viitorul – Poli Iași
Dinamo – Chindia Târgoviște
Sepsi – Hermannstadt
FC Voluntari – Academica Clinceni
Etapa 4
Chindia Târgoviște – FC Viitorul
Hermannstadt – Dinamo
Poli Iași – Academica Clinceni
Sepsi – FC Voluntari
Etapa 5
FC Viitorul – Hermannstadt
Academica Clinceni – Chindia Târgoviște
Dinamo – Sepsi
FC Voluntari – Poli Iași
Etapa 6
Sepsi – FC Viitorul
Hermannstadt – Academica Clinceni
Chindia Târgoviște – Poli Iași
Dinamo – FC Voluntari
Etapa 7
FC Viitorul – Dinamo
Academica Clinceni – Sepsi
Poli Iași – Hermannstadt
FC Voluntari – Chindia Târgoviște
Programul returului din play-out 2019-2020:
Etapa 8
FC Voluntari – FC Viitorul
Academica Clinceni – Dinamo
Poli Iași – Sepsi
Chindia Târgoviște – Hermannstadt
Etapa 9
FC Viitorul – Academica Clinceni
Dinamo – Poli Iași
Sepsi – Chindia Târgoviște
Hermannstadt – FC Voluntari
Etapa 10
Poli Iași – FC Viitorul
Chindia Târgoviște – Dinamo
Hermannstadt – Sepsi
Academica Clinceni – FC Voluntari
Etapa 11
FC Viitorul – Chindia Târgoviște
Dinamo – Hermannstadt
Academica Clinceni – Poli Iași
FC Voluntari – Sepsi
Etapa 12
Hermannstadt – FC Viitorul
Chindia Târgoviște – Academica Clinceni
Sepsi – Dinamo
Poli Iași – FC Voluntari
Etapa 13
FC Viitorul – Sepsi
Academica Clinceni – Hermannstadt
Poli Iași – Chindia Târgoviște
FC Voluntari – Dinamo
Etapa 14
Dinamo – FC Viitorul
Sepsi – Academica Clinceni
Hermannstadt – Poli Iași
Chindia Târgoviște – FC Voluntari

Datele și orele de disputare a meciurilor vor fi anunțate ulterior, în funcție de televizarea acestora.

Postaţi un comentariu