U-BT are linie de clasament imaculată în LNBM după 107-75 cu Rapid (Galerie foto)

Baschetbaliștii de la U-BT Cluj-Napoca au câștigat cu 107-75 meciul cu Rapid București, la capătul unei noi demonstrații de forță care evidențiază diferența dintre campioana României și restul echipelor participante în Liga Națională.

Alb-negrii au început relaxat înfruntarea din etapa a 10-a a campionatului și bucureștenii au trecut în avantaj mai înainte chiar să realizeze cele întâmplate. La 2-5 vișiniii s-au pierdut cu firea, au ratat atunci când ar fi trebuit să fructifice și, firesc, U-BT a trecut la conducere.

După primele 10 minute avantajul alb-negrilor era deja convingător (23-15) și prevestea o nouă reușită de peste 100 de puncte a trupei lui Mihai Silvășan. În debutul sfertului al doilea a fost spectacol cu Stewart în prim-plan ducându-i pe campioni la 30-18 pe tabelă.

Al doua secvență s-a încheiat 27-23, grație jocului relaxat și spectaculos al gazdelor. Aceiași jucători au turat motoarele doar atât cât să-și asigure victoria înaintea ultimelor 10 minute. Sfertul al treilea s-a terminat 34-15, astfel că ultimele 10 minute au fost dedicate celor care au evoluat mai puține minute.

Mihai Silvășan a rulat toată banca (12 jucători) și toți au reușit să-și treacă numele pe lista marcatorilor: Elijah Stewart (18 puncte), Karel Guzman (17), Dustin Hogue (16), Stefan Bircevic (13), Patrick Richard (11), Nandor Kuti (10), Andrija Stipanovic (7), Brandon Brown și Luca Colceag (câte 5 puncte), David Lăpuște (3) și Ștefan Grasu (2).

Cu un meci mai puțin disputat, U-BT Cluj-Napoca are maximum de puncte (18), unul mai puțin decât liderul CSM Oradea. Alb-negrii vor evolua în etapa viitoare, în deplasare, la Miercurea Ciuc.