Primul meci, după 87 de ani, cu trei clujeni în echipa națională

Meciul de marți seara al naționalei de fotbal a României cu Muntenegru, din Liga Națiunilor, a fost primul, după 87 de ani, în care, în același meci al primei reprezentative a României au jucat trei fotbaliști convocați de la o echipă din Cluj. E vorba de Cristian Manea, George Țucudean și Ciprian Deac, toți trei de la CFR Cluj.

Dacă primii au fost titulari, Ciprian Deac a fost introdus de selecționerul Cosmin Contra în ultimele minute ale jocului câștigat de tricolori prin golul marcat de Țucudean, în finalul primei reprize (minutul 44). Ultima partidă a naționalei României, cu trei fotbaliști convocați de la echipe din Cluj, și care au jucat în același meci, a avut loc acum 87 de ani, mai exact în 26 august 1931, într-un meci amical cu Lituania, la Kaunas, întâlnire încheiată cu victoria României, scor 4-2, prin golurile marcate de Iuliu Bodola (minutele 3, 41, 81) și Sepi Grațian (minutul54).

În acel meci au jucat portarul Alexandru Szatmary, de la Clubul Atletic Cluj, fundașul Lazăr Sfera, de la ”U” Cluj și atacantul Sepi Grațian, tot de la ”U” Cluj, acesta din urmă fiind și căpitanul echipei. În toată istoria naționalei României, din 1922 încoace, care numără aproape 700 de meciuri (amicale și oficiale), în nouă dintre acestea au jucat minim trei jucători convocați de la echipe din Cluj.

A fost și un meci, egalul 1-1 cu Polonia (jucat la Lvov, în 2 septembrie 1923) cu patru fotbaliști convocați de la patru echipe clujene, toți titulari – Aurel Guga (de la ”U” Cluj), Elemer Hirsch (Club Atletic Cluj), Dezideriu Jacobi (Haggibor Cluj) și Alexandru Leitner (Victoria Cluj), golul României fiind marcat de Aurel Guga, primul căpitan al naționalei de fotbal a României.

Pentru prima reprezentativă a României au jucat până acum (în perioada iunie 1922 – noiembrie 2018), 27 de fotbaliști convocați de la Universitatea Cluj (cele mai multe selecții, Grațian Sepi /13 meciuri în perioada 1931-1934), 14 de la CFR Cluj (cele mai multe selecții, Ciprian Deac / 12 meciuri în perioada 2010-2018, cu precizarea că Deac mai are 6 convocări din perioada când juca la Schalke) și 14 fotbaliști convocați de la alte șase echipe clujene – Club Atletic Cluj (2), Haggibor Cluj (1), Victoria Cluj (5), România Cluj (4), Dermata Cluj (1), Ferar Cluj (1).

Dintre clujenii convocați la naționala României, cele mai multe selecții le au Ioan Ovidiu Sabău (55 meciuri/8 goluri) și Răzvan Cociș (49 meciuri/2 goluri), dar nici una dintre convocări nu au fost pe adresa Universității Cluj, ci pe a altor ehipe la care au jucat cei doi internaționali clujeni, după plecarea de la clubul unde au debutat în fotbal.

Meciurile primei echipe naționale de fotbal a României, cu minim trei clujeni care au jucat în același meci:

2-1 (deplasare) Iugoslavia / Belgrad, 8 iunie 1922, amical – Aurel Guga (“U” Cluj), Elemer Hirsch (Club Atletic Cluj), Dezideriu Jacobi (Haggibor Cluj)
1-1 (acasă) Polonia / Cernăuți, 3 septembrie 1922, amical – Alexandru Szatmary (CA Cluj), Elemer Hirsch (CA Cluj), Aurel Guga (“U” Cluj)
0-6 (a) Cehoslovacia / Cluj, 1 iulie 1923, amical – Aurel Guga (“U” Cluj), Elemer Hirsch (Club Atletic Cluj), Dezideriu Jacobi (Haggibor Cluj)
1-1 (d) Polonia / Lvov, 2 septembrie 1923, amical – Aurel Guga (“U” Cluj), Elemer Hirsch (Club Atletic Cluj), Dezideriu Jacobi (Haggibor Cluj), Alexandru Leitner (Victoria Cluj)
1-4 (d) Austria / Viena, 20 mai 1924, amical – Aurel Guga (“U” Cluj), Elemer Hirsch (“U” Cluj), Dezideriu Jacobi (Haggibor Cluj)
1-2 (a) Turcia / București, 1 mai 1925, amical – Nicolae Bonciucat (“U” Cluj, Alexandru Chifor (Victoria Cluj), Vasile Cipcigan (Victoria Cluj)
5-2 (a) Bulgaria / București, 10 mai 1931, Cupa Balcanică – Alexandru Szatmary (CA Cluj), Grațian Sepi (“U” Cluj), Gheorghe Mureșanu (România Cluj)
4-2 (d) Lituania / Kaunas, 26 august 1931, amical – Alexandru Szatmary (CA Cluj), Lazăr Sfera (“U” Cluj), Grațian Sepi (“U” Cluj)
1-0 (d) Muntenegru / Podgorica, 20 noiembrie 2018, Liga Națiunilor – Cristian Manea, George Țucudean, Ciprian Deac (toți, CFR Cluj)