![](https://transilvaniareporter.ro/wp-content/uploads/2022/05/283459213_561803358640584_4405634029395554206_n.jpg)
Președinta Ungariei în România: de la alergare în Parcul Central din Cluj-Napoca până la urcare pe un vârf de peste 1000 de metri din județul Alba
![](https://transilvaniareporter.ro/wp-content/uploads/2022/05/283459213_561803358640584_4405634029395554206_n.jpg)
Primul președinte femeie din istoria Ungariei, Novák Katalin, aflat în aceste zile în vizită privată în România, s-a fotografiat după ce a urcat 1128 de metri la Piatra Secuiului, aflată lângă localitatea Rimetea (județul Alba).
Anterior, în cursul zilei de vineri, președinta Ungariei a postat pe pagina de Facebook alergând în Parcul Central Simion Bărnuțiu din Cluj-Napoca.
Prezentă în România, într-o vizită privată, cu ocazia Zilei Unității Reformate din Bazinul Carpatic și aniversarea a 400 de ani de la înființarea Colegiului Reformat din Alba Iulia, ctitorit de fostul principe al Transilvaniei, Novák Katalin s-a întâlnit cu reprezentanții UDMR și a participat la mai multe acțiuni de comemorare și de celebrare organizate de Biserica Reformată din Ardeal și a vizitat Colegiul Reformat Gábor Bethlen.
La unele dintre aceste activități a fost prezent și fiul cel mare al președintelui Ungariei.
Fotografiile au fost preluate de pe pagina de Facebook a președintelui Novák Katalin.
Pentru curiosi: da, piatra aceea în culorile steagului Ungariei e Piatra Secuiului si e în jud. Alba.