Victorie la Cluj pentru SCM Râmnicu Vâlcea, noua campioană a României

Etapa a 24-a a Ligii Naționale de handbal feminin a definitivat lupta dintre SCM Râmnicu Vâlcea și CSM București. Oltencele s-au impus cu scorul de 27-17, în fața Universității Cluj și a devenit matematic campioană, după ce „Tigroaicele” s-au făcut de râs la Buzău, unde au pierdut cu 21-29 disputa cu Gloria. În Sala Sporturilor „Horia Demian” lucrurile au fost clare încă de la început. Trupa lui Alin Bondar a fost o singură dată în avantaj pe tabela de scor (2-1, în minutul 3).

În minutul 19 oltencele avea deja un avans de 7 goluri (4-11) și problema învingătoarei nu s-a mai pus niciun moment. La pauză a fost 9-14, dar în repriza a doua clujencele nu au mai reușit să marcheze decât 8 goluri și au înregistrat astfel, al 19-lea eșec stagional. Cu 5 goluri marcate, Diana Lazăr a fost cea mai eficientă jucătoare a Universității Cluj care rămâne pe locul 12, cu 12 puncte.