Victorie de final de an pentru ”U”

Universitatea Cluj a terminat perfect anul sportiv. La ultima apariție din 2017 trupa lui Adrian Falub a câștigat cu scorul de 3-0 meciul disputat în deplasare, la Galda. Meciul se anunța echilibrat date fiind pozițiile celor două combatante, 3 pentru gazde, respectiv locul 1 pentru ”U”. În plus ”studenții” mergeau la Galda după un meci epuizant cu Dinamo, în Cupa României, terminat abia după executarea loviturilor de departajare. La Galda însă, alb-negri și-au făcut meciul ușor încă din primele minute Ursu a deschis scorul în minutul 4, profitând de starea proastă a terenului. Mingea centrată din lovitură de la colț s-a oprit în fața fotbalistului clujean care a șutat fără speranțe pentru portarul gazdelor. După alte cinci minute Rareș Takacs a dublat avantajul Universității. La jumătatea primei reprize a marcat și golgheterul Dorin Goga și a închis tabela. Până la pauză tot alb-negrii au controlat jocul și și-au creat ocazii de gol, dar terenul a devenit între timp impracticabil, astfel că, jucătorii ambelor echipe au preferat să evolueze cu precauție, pentru a evita eventuale accidentări. Repriza a doua a fost un antrenament de forță pentru echipa lui Adrian Falub. Jucătorii au alergat mult, au controlat partida, și-au creat noi oportunități de a majora diferența de pe tabela de marcaj, dar nu au mai putut înscrie și meciul s-a terminat cu scorul înscris pe tabelă încă din minutul 23. Grație acestui succes, coroborat cu rezultatul de egalitate dintre Unirea Alba Iulia și Performanța Ighiu, scor 1-1, ”U” Cluj încheie anul pe prima poziție în clasamentul seriei 5, cu 35 de puncte, patru mai multe decât ocupanta locului secund, Performanța Ighiu.