”U” Olimpia Cluj a ratat calificarea în UEFA Women’s Champions League

FC ”U” Olimpia Cluj a pierdut ultimul meci din grupa preliminară a Ligii Campionilor la fotbal feminin, scor 1-3, cu gazda turneului WFC Kharkiv și echipa antrenată de Mirel Albon a ratat astfel, calificarea în fazele eliminatorii a competiției. Conștiente că doar un succes le-ar aduce calificarea, fetele lui Albon au încercat să echilibreze disputa și aproape că le-a reușit în prima repriză.

Fără căpitanul Bortan, suspendată pentru acest joc, din cauza cartonașului roșu încasat în partida precedentă, clujencele au primit gol abia în minutul 37. După pauză Apanaschenko a dublat avantajul gazdelor în minutul 50 și tot ea a marcat pentru 3-0 în minutul 71. Replica clujencelor a venit imediat, în minutul 72. Carp a redus din diferență însă, Olimpia nu a mai reușit să amenințe poarta gazdelor și WFC Kharkiv este echipa care merge mai departe.

În precedentele partide FC ”U” Olimpia s-a impus cu 3-2 în fața formației galeze Cardiff Met Ladies și cu 6-1 în fața maltezelor de la Birkirkara.