”U” Cluj a încheiat stagiul din Italia cu o înfrângere

După șase victorii consecutive în meciurile de pregătire Universitatea Cluj a cedat la ultima apariție în Italia, scor 1-3 în compania formației Rimini Calcio. Dacă în majoritatea meciurilor disputate în această vară alb-negri au făcut spectacol pe teren, în jocul cu proaspăt promovata în serie C a primit gol încă din minutul 5 prin Venturini. Puși în fața unei situații nemaiîntâlnite băieții lui Adi Falub nu au reușit să gestioneze momentul și au cedat inițiativa în favoarea italienilor.

Golul doi a picat în minutul 26 prin Batisttini. În replică, Micaș a redus din diferență la doar câteva zeci de secunde și meciul era relansat. La pauză a fost 2-1 pentru Rimini care a reușit să mai înscrie un gol și în repriza a doua, prin Volpe, și așa s-a scris istoria primului eșec al Universității în Italia. ”Șepcile roșii” vor reveni în țară în cursul zilei de luni, iar următoarele două săptămâni, până la debutul în Liga 2 se vor pregăti în Parcul Sportiv ”Iuliu Hațieganu”.