”U” Cluj a încheiat sezonul pe locul 8 în Divizia A1, cea mai bună poziție din ultimii ani

Echipa masculină de volei Universitatea Cluj a pierdut ultimul meci din cadrul turneului pentru locurile 5-8, scor 0-3 cu Dinamo București, dar a obținut cea mai bună clasare finală din ultimii 6 ani.

În ultima zi a turneului găzduit de sala de sport din Dobroești (Ilfov), alb-negrii au pierdut sec, 0-3 la seturi (22-25, 16-25, 23-25) disputa cu Dinamo și au pierdut poziția a 7-a a clasamentului final, după ce Explorări Baia Mare s-a impus cu 3-2 la seturi în fața formației Unirea Dej.

Chiar și așa, locul 8 este cea mai bună poziționare a Universității de la ultima promovare în Divizia A1, care a avut loc în 2015. Cealaltă echipă clujeană, Unirea Dej, a încheiat sezonul pe locul 6, în nota obișnuită din ultimul deceniu. În urma rezultatelor de la Dobroești, echipele implicate au ocupat următoarele poziții în clasamentul final al grupei
5. Dinamo – 42 de puncte
6. Unirea Dej – 34p
7. Explorări Baia Mare – 29p
8. ”U” Cluj – 26p

Campioana țării, ediția 2020/2021 a fost desemnată Arcada Galați (67p), urmată de SCM Zalău (56p), iar medaliile de bronz au revenit celor de la SCMU Craiova (56p). A retrogradat CSU Brașov. Din eșalonul secund au obținut promovarea în Divizia A1 Rapid și Titanii ASE București.