”U” Cluj a debutat perfect în 2018

Handbalistele de la Universitatea Cluj au obținut prima victorie în noul an, scor 32-26, cu Danubius Galați, într-un meci din cadrul etapei a XI-a a Ligii Naționale. Cu poftă de joc echipa clujeană a intrat în meci foarte bine și s-au distanțat repede pe tabela de marcaj, la cinci goluri (6-1), dar oaspetele au reușit să echilibreze înfruntarea și, după primele 30 de minute de joc scorul era de doar 12-10 pentru ”U”. Danubius, una dintre formațiile care nu ar trebui să aibă probleme în acest sezon, a restabilit egalitatea imediat după reluarea jocului.

Câteva minute echilibrul a fost evident, niciuna dintre combatante nereușind să se desprindă la mai mult de două goluri. A urmat o răbufnire a universitarelor și problema învingătoarei începea să se lămurească. Echipa de la Dunăre nu a mai reușit să țină ritmul impus de Universitatea și a cedat orice inițiativă pe finalul partidei. ”U” a obținut însă, doar a doua victorie stagională și este în continuare în pericol de retrogradare. Clujencele sunt penultimele în clasamentul Ligii Naționale cu doar 8 puncte, tot atâtea câte goluri a reușit Diana Lazăr, cea mai bună marcatoare a meciului cu Danubius.