Schimbare cu noroc, „U” Cluj a umilit liderul

Handbalistele de la Universitatea Cluj au obținut prima victorie, după trei meciuri consecutive fără succes. Universitarele au administrat prima înfrângere in actualul campionat formației HC Dunărea Brăila, liderul la zi în clasamentul Ligii Naționale. Deși părea un meci disproporționat clujencele s-au impus într-o manieră categorică, scor 30-18, în fața singurei echipe care nu a gustat din cupa înfrângerii, până le meciul din Sala Sporturilor “Horia Demian”. Universitarele, cu un nou antrenor pe bancă, în persoana lui Florin Pera, au făcut un joc excelent, problema învingătoarei nefiind pusă nicio secundă sub semnul întrebării. Gazdele au luat cu asalt poarta adversă din primul minut și aveau deja un avantaj de 5 goluri până la pauză (14-9). Repriza a doua ancuta în aceași direcție, spre poarta dunărencelor, astfel că, victoria Universității este una logică, firească, la capătul unei evoluții foarte bune. Cea mai bună marcatoare a Universității Cluj a fost Florina Chintoan, autoare a 8 goluri. Grație acestui succes „U” Cluj a urcat pe locul 9 al clasamentului Ligii Naționale.