Sănătatea Cluj și Someșul Dej s-au calificat în turul 2 al Cupei României

Sănătatea Cluj și Someșul Dej sunt primele echipe clujene care au evoluat în turul 1 al Cupei României. Ambele formații s-au calificat în manșa secundă, după victorii clare cu ACS Florești, respectiv Sportul Beclean.

Într-o formulă schimbată total față de sezoanele anterioare, când veteranii erau jucători de bază, Sănătatea a avut nevoie de prelungiri pentru a trece de ACS Florești, câștigătoarea fazei județene a Cupei României.

După cele 90 de minute regulamentare scorul a fost 1-1, prim golurile marcate de Paul Alexis, pentru Sănătatea, respectiv Olimpiu Bucur, pentru echipa floreșteană.

Tot Bucur și-a dus echipa în avantaj în prima repriză de prelungiri, dar ”virușii” au reacționat imediat și au înscris de patru ori, prin Alex Oltean, Daniel Safta și Ştefan Andrei.

Cealaltă echipă clujeană, Someșul Dej, s-a impus cu 3-1 la Beclean și a obținut la rândul ei calificarea în turul 2, programat în data de 11 august.