Potaissa Turda, victorie cu CSM Focșani și locul 2 în Liga Națională (Galerie foto)

Handbaliștii de la Potaissa Turda au obținut un nou succes în Liga Națională. Clujenii au trecut cu 29-24 de CSM Focșani și au urcat din nou pe poziția secundă a clasamentului.

Meciul a contat pentru etapa a 21-a și s-a derulat după un scenariu aproape clasic. Clujenii au început mai bine, s-au desprins fragil pe tabela de marcaj, dar au știut să gestioneze excelent momentele importante ale partidei. Astfel, la pauză scorul era de 15-11 în favoarea echipei antrenate de Horațiu Gal.

Și prima parte a reprizei a doua a fost controlată de turdeni care, fără să se desprindă decisiv, au înscris suficiente goluri pentru a-și asigura un final liniștit de meci. Pavel (7 goluri), Zacaciurin (6), Cîntec (4), Ghiță (4), Dumitriu (4), Thalmaier (2), Pop (1), Rohozneanu (1), au fost marcatorii Potaissei.

În urma victoriei de marți, Potaissa Turda a urcat din nou pe locul al doilea al clasamentului. Următorul meci al formației turdene va avea loc joi, tot de la ora 13:00, contra celor de la CSM Vaslui.