Potaissa Turda, pas mare spre sferturile Challenge Cup

Echipa masculină de handbal Potaissa Turda a câștigat cu scorul de 44-24, în fața belgienilor de la HC Vise, în manșa întâi din optimile Cupei Challenge și are prima opțiune de calificare în sferturile competiției europene intercluburi. Echilibrul s-a menținut doar în primele 4 minute de joc, timp în care oaspeții au înscris de două ori, în timp ce clujenii o singură dată. Au urmat 7 minute fără gol pentru Vise și Potaissa s-a distanțat la 8-2, în minutul 11. Cu Georgică Cîntec în prim plan, clujenii nu au mai scăpat niciun moment jocul din mână și au intrat la cabine având un avans mai mult decât confortabil 21-11.

La fel au stat lucrurile și în partea a doua a meciului, cu gazdele asaltând poarta belgienilor. Diferența de 20 de goluri le dă clujenilor liniștea de a pregăti meciurile din Liga Națională, competiție în care echipa antrenată de Horațiu Gal se situează pe patra a clasamentului. Returul din Belgia va fi o simplă formalitate pentru Potaissa, finalista Cupei Challenge în ediția trecută, când a pierdut trofeul în fața celor de la Sporting Lisabona. Cîntec (autor a 10 goluri) și Ignat, respectiv Zacaciurin, ambii cu câte 6 reușite, au fost principalii marcatori ai Potaissei. Returul este programat, duminică, 18 februarie.