La loc comanda. U-BT a învins și pe Steaua

U-BT Cluj a obținut a opta victorie stagională în Liga Națională de Baschet Masculin, scor 81-73, în meciul disputat în deplasare, în cadrul etapei a X-a, cu Steaua București. Trupa lui Mihai Silvășan a început bine înfruntarea și avea deja cinci puncte avans, după primele 10 minute de joc. A urmat deja clasica cădere a alb-negrilor, nu fizic, nu tactic, cât mintal, și Steaua a redus din diferență, astfel că la pauza mare tabela indica un rezultat de egalitate (34-34). Diferența s-a făcut încă odată în repriza a doua pe care ardelenii au dominat-o din toate punctele de vedere.

După 23-18 și 24-21, rezultate obținute în ultimele două parțiale, U-BT s-a impus, aparent fără probleme, în fața militarilor. Însă antrenorul Mihai Silvășan trage un semnal de alarmă. „O victorie muncită cu o echipă incomodă. Mă bucur mult că indiferent de problemele pe care le avem în timpul meciul, arătăm caracter și mentalitate de învingători. Mă bucur că am reușit să-l introducem și pe Dorsey, chiar dacă nu a avut decât 2 antrenamente cu echipa”, a spus Mihai Silvășan pentru site-ul oficial. Kyndall Dykes a fost și de această dată cel mai bun marcator al clujenilor, iar debutantul Darrin Dorsey a contribuit și el cu opt puncte la succesul lui U-BT.