FRF a anunțat datele și orele de disputare a meciurilor din 16-imile Cupei. ”U” și CFR joacă în aceeași zi

Partidele din 16-imile de finală ale Cupei României la fotbal, fază în care intră în luptă și echipele din prima ligă, se vor disputa în perioada 27-30 noiembrie, a anunțat Federația Română de profil. Conform programului Universitatea Cluj ș CFR își vor disputa meciurile cu Hușana Huși, respectiv Politehnica Iași, în aceeași zi, duminică, 29 noiembrie, evident de la ora diferite.

Universitarii vor evolua în deplasare, jocul fiind programat de la ora 13:30. Tot în deplasare ar fi trebuit să joace și CFR, da oficialii feroviari au solicitat clubului din nordul Moldovei să accepte relocarea partidei, la Cluj, și nu pe stadionul „Ion Alexandrescu” din Iași, așa cum era stabilit inițial.
Solicitarea vișiniilor a fost argumentată de faptul că gruparea feroviară ar fi întâlnit Politehnica, în deplasare, al trei zile după meciul cu AS Roma, din Europa League.

În plus, CFR are programat, după jocul din Cupă, un alt meci important, cu ȚSKA Sofia, tot în Europa League, pe 3 decembrie, cel mai probabil decisiv pentru o eventuală calificare în faza următoare a competiției continentale intercluburi. Moldovenii au acceptat solicitarea vișiniilor astfel că, meciul se va disputa în data de 29 noiembrie pe arena din Gruia, de la ora 20:30 și va fi transmis în direct pe Look Sport, Digisport și Telekom Sport.

SCM Gloria Buzău – FCSB, ora 20:45.

Jocurile din şaisprezecimile, optimile şi sferturile de finală se dispută în sistem eliminatoriu, într-o singură manşă, pe terenul echipei de categorie inferioară sau mai slab clasată în campionatul precedent. În cazul meciurilor care urmează să fie televizate în direct şi sunt programate în nocturnă, iar clubul organizator nu dispune de un stadion dotat cu instalație de iluminat, jocul se va programa pe un stadion din localitatea cea mai apropiată, care îndeplineşte condițiile regulamentare necesare disputării jocului şi televizării.

Partidele se vor desfăşura în conformitate cu prevederile articolului 30 din ROAF. În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se procedează la prelungiri şi, după caz, la executarea loviturilor de departajare. În conformitate cu principiile de desfăşurare a competițiilor fotbalistice pentru sezonul 2020/2021, adoptate în cadrul şedinţei Comitetului Executiv al FRF din data de 18 august 2020, meciurile din cadrul Cupei României care nu se pot disputa din cauza rezultatelor pozitive la testările pentru COVID-19 nu se pot reprograma.