Evoluții de excepție. 10 medalii pentru atleții clujeni la Campionatele Internaționale de Atletism ale României

Peste 300 de sportivi din 14 țări s-au întrecut în cadrul celei de a 64-a ediții a Campionatelor Internaționale de Atletism ale României, care s-a desfășurat, vineri și sâmbătă, pe Cluj Arena din Cluj-Napoca. Țara noastră a fost reprezentată de 250 de sportivi, iar dintre aceștia, atleții clujenii au dat adevărate „recitaluri” pe pista de pe Cluj Arena. Nu mai puțin de 10 medalii au obținut atleții clujeni la ediția din acest an a Internaționalelor României.
Patru locuri 1, două locuri 2 și patru locuri 3

Una dintre cele mai spectaculoase probe a fost cea de 400 metri plat feminin, la capătul căreia podiumul a fost ocupat integral de sportive din Cluj. Cursa a fost câștigată de Miklos Andreea, sportivă legitimată în prezent la CSM București, cu timpul de 52:90, urmată de Camelia Gal (53:00) și Sanda Belgyan (53:13), ambele de la CS Universitatea Cluj.

Și proba masculină de 400 metri plat a fost câștigată de atletul Universității Cluj, Robert Parge, cu timpul de 47:14. A treia medalie de aur a fost câștigată de Sanda Belgyan în proba de 400 metri garduri (57:28), iar Lorena Almășan a sosit pe locul 3 (63:36), ambele sportive fiind legitimate la CS Universitatea Cluj. De asemenea, ștafeta de 4X400 metri plat a CS Universitatea, formată din Maria Scrob, Lorena Almășan, Camelia Gal și Sanda Belgyan, s-a impus cu timpul de 3:41:58.

Medaliile de argint au fost cucerite de Denisa Mihalcea, de la CSS Viitorul Cluj, în proba de aruncarea suliței (40 de metri și 42 de centimetri) și ștafeta de 4X400 metri plat masculin a CS Universitatea (Ioan Bența, Cristian Tăut, Zeno Moraru și Robert Parge), care au terminat cursa în 3:13:59. Au mai urcat pe treapta a treia a podiumului de premiere: Camelia Gal la 200 metri plat (24:13), Ionuț Dumitru la 5.000 de metri plat (15:15:05) și ștafeta de 4X400 metri plat feminin a LPS Cluj-Napoca (Ioana Andriesa, Alexandra Mocian, Alexandra Dinea și Diana Pleșa), cu timpul de 4:09:10.

Fondul de premiere la această ediție a Campionatelor Internaționale de Atletism ale României a fost de 29.700 de euro, premiile fiind împărțite între cele 38 de probe ale competiției și premiile de performanță.