Deocamdată e uşor în Cupă

Sursa foto: arhiva Transilvania Reporter

„U” Cluj a început oficial sezonul 2017/2018 cu o victorie lejeră, scor 7-0, cu Voinţa Cetate, în tururile preliminare ale Cupei României. Meciul disputat la Odorheiul Bistriţei a fost la discreţia trupei lui Marius Popescu pentru care această întâlnire a fost doar încă o oportunitate de a pune în practică ideile tactice ale antrenorului. În minutul 15 era deja 3-0 pentru Universitatea după golurile marcate de Haţiegan (min. 5) şi dubla lui Hordouan (min. 10 şi 12). Din nou Haţiegan (18), Goga (40) şi Giugiu (45+1 din penalty) au înscris pentru un „set la zero” până la pauză.

Asigurându-şi calificarea încă după prima repriză Universitatea Cluj nu a mai forţat în actul secund, doar Haţiegan reuşind să-şi mai treacă odată numele pe lista marcatorilor în minutul 56, fotbalistul reuşind astfel, să-şui treacă în cont hattrick-ul. „A fost un antrenament util pentru noi. Suntem încă în faza de pregătire fizică, dar şi tactic băieţii au răspuns foarte bine”, a declarat Marius Popescu la finalul jocului. Următorul joc oficial se va disputa tot în Cupa României, la data de 23 august, după care urmează prima etapă din noul sezon al Ligii a III-a.