CFR bate tot în amicale

CFR Cluj a obținut al patrulea succes în meciurile test disputate în cadrul stagiului de pregătire din Spania. Vineri, trupa lui Dan Petrescu s-a impus cu scorul de 3-0 în fața formației Videoton, din Ungaria. Fără golgheterul de la punctul cu var (Culio), sarcina executării penaltiurilor i-a fost încredințată lui Deac. Mijlocașul liderului Ligii 1 a punctat pentru 1-0, cum altfel, din lovitură de pedeapsă, în minutul 26. Șase minute mai târziu a marcat și Păun, stabilind totodată și scorul pauzei 2-0 pentru CFR.

CFR a început meciul în formula: Vîtcă – Manea, Luchin, Gilvan, Vlad – Bordeianu, Djokovic – Deac, Ioniţă, Păun – Balde. În actul secund în linia de atac a fost trimis Coman, fotbalist transferat doar pentru că se încadra în regula jucătorului sub 21 de ani, impusă de FRF. Fotbalistul a marcat și el în minutul 77, dar are șanse minime să fie jucător de bază în partea a doua a campionatului. În precedentele amicale CFR a învins pe CD Castellon (4-0), Rapid Viena (3-1) şi Monchengladbach, echipa de tineret, (1-0). Ultimele partide amicale ale vișiniilor sunt programate duminică, cu FC Sfântul Gheorghe (Republica Moldova) şi Beijing Rehne (China).